Генеральний директор Центру легеневих хвороб Василь СКРИП розповів колегам про передумови та основні кроки реалізації проєкту. Його загальна вартість – 6,4 млн євро, з яких 5,4 млн євро отримала українська сторона.
Окрім будівництва сучасного медичного закладу на 100 ліжок, в рамках проєкту закуплено 32 одиниці різноманітного сучасного медичного обладнання. Зокрема, це надсучасний, найкращий в області 128-зрізовий комп’ютерний томограф, на якому можуть пройти обстеження не тільки пацієнти з патологією органів дихання, але й з іншими хворобами – для цього потрібно лише електронне направлення лікаря.
Також придбано апарат ультразвукової діагностики експертного класу, два пересувні рентгенодіагностичні кабінети, відеоторакоскоп, електрохірургічні апарати з набором інструментарію, відеобронхоскопи та гастроскопи, кисневі генератори та інше обладнання.
Завдяки новому обладнанню в закладі здійснюються трансторакальні біопсії під контролем КТ, впроваджено відеотораскопічні операції, щороку виконується біля 2 тисяч бронхоскопій, виявляється до 150 випадків онкозахворювань.
За допомогою сучасних мобільних рентгендіагностичних кабінетів за минулий рік обстежено 4 300 осіб та виявлено 12 випадків туберкульозу. А вже тільки за перший квартал цього року, під час виїзних профілактичних обстежень, охоплено діагностикою 3790 осіб, при цьому виявлено 16 пацієнтів з ТБ. В пріоритеті: утриманці соціальних установ, та будинків інтернатів, військовослужбовці, внутрішньо-переміщені особи, декретовані групи населення тощо.
Особлива увага під час реалізації проєкту приділялась підвищенню кваліфікації медиків первинної ланки та лікарів-фтизіатрів. Зокрема, проведено 14 навчальних семінарів із питань практичного впровадження моделі виявлення ТБ (для 520 фахівців –медиків), 2 навчальні семінари з питань впровадження моделі амбулаторного лікування ТБ (40 лікарів та медичних сестер) та спільне із польськими партнерами онлайн навчання із обміну досвідом для 20 лікарів-фтизіатрів Закарпаття.
Розроблено методичні рекомендації «Організація роботи кабінетів амбулаторної інфузійної терапії для лікування хворих на туберкульоз».
Підсумовуючи свій виступ Василь СКРИП відзначив що усі заплановані заходи проекту виконані, а індикатори – досягнуті: «Очікуємо позитивний вплив інтервенцій проекту на епідемію туберкульозу в майбутній перспективі».
Від імені колег-медиків керівник департаменту охорони здоров’я Анатолій ПШЕНИЧНИЙ подякував команді проєкту за величезний обсяг проробленої роботи і зауважив: «Дуже багато людей було задіяно при реалізації цього масштабного проєкту. Його успішне втілення є показовим прикладом, як за рахунок європейських коштів можна суттєво покращити матеріальну базу медичного закладу. Зараз відкрилось нове вікно можливостей для залучення європейських коштів в медицину області. Закликаю керівників всіх медичних закладів приймати участь у конкурсах і подавати свої проєкти. На сьогодні, в умовах воєнного стану, утримувати та покращувати матеріальну базу медичних закладів реально можливо за рахунок коштів Євросоюзу».